Blog

Image result for eu

Portál veřejné správy – Jak je to ve světě? (2. díl)

Portál veřejné správy – Jak je to ve světě? (2. díl)
Stahnout článek ve formátu PDFF

Chceme-li si udělat o úplný obrázek o kvalitách českého portálu veřejné správy, měli bychom mít srovnání.

Proto se porozhlédneme po tom, jak se to dělá za hranicemi.

V dnešním dílu seriálu o Portálu veřejné správy se pokusíme srovnat český Portál veřejné správy s jeho evropskými protějšky z FrancieNěmeckaRakouskaSlovenska a Velké Británie.

Poté překročíme evropské hranice a zaměříme se na portály USA a Jižní Koreje.

Lessites.service-public.fr – Francie

Francouzský portál veřejné správy je pojat velmi přímočaře. Nejde totiž o samostatný portál, ale spíše o rozcestník respektive vyhledávač. Až po upřesnění vyhledávaných informací budete přesměrováni na příslušný portál ministerstva, úřadu, instituce atd.

  Francie  Celý web je tedy velmi jednoduchý seznam odkazů. Z hlediska funkčnosti je toto řešení praktické a pokud víte, co hledáte, najdete to velmi rychle.

Za zmínku stojí i fakt, že portál je celý k dispozici v anglickém jazyce. To rozhodně není pravidlem. Běžně jsou v jiných jazycích národních portálů v angličtině jen „turistické informace“.

Vyhledávat můžete podle typu organizace, nebo podle témat. Pokud se rozhodnete vybírat podle organizace, máte na výběr organizace místní, národní, evropské, mezinárodní a cizí (z jiných zemí).

Vzhled webu je rovněž řešen jednoduše a proto působí spíše průměrně.

Užitečnou službou je okénko s nově vzniklými stránkami týkajícími se veřejné správy. Příjemné je také vyhledávání postupným „proklikáváním“ mapy.

Bundesregierung.de – Německo

 NěmeckoNěmecký portál působí na první pohled velmi přívětivým a živým dojmem.

Stejně jako u českého portálu najdete na levé straně obecné informace o Německu a o jednotlivých spolkových zemích.

Kromě vyhledávání podle klasických témat, je zde sekce „Hot topics“ nabízející aktuality.

O těchto aktuálních tématech jsou na portálu (jako jediném ze všech hodnocených) zveřejněny články, což ještě umocňuje dojem žijícího webu.

I na bundesregierung.de najdete interaktivní mapu.

Ta už ale pocit dokonalosti nevyvolává.

Jediné k čemu vám může být dobrá, je získání odkazů na weby několika větších měst.

Kromě toho se díky ní můžete naučit polohu a názvy spolkových republik.

Help.gov.at – Rakousko

Pokud se otevřete rakouský portál v anglickém jazyce, první co si přečtete, je omluva. Většina stránek je totiž pouze v němčině.

Anglická verze portálu je velmi strohá. Nabízí výběr témat od A do Z.

V této nabídce je asi 20 témat – většinou životních situacích. Pokud si z nich nevyberete, jste v koncích.

Nicméně německá verze je obsáhlejší a dočkáte se i obrázků.

Přívětivost a aktuálnost německého portálu tu však chybí.

Celkově je takl Rakouský help.gov.at průměrný.

Portal.gov.sk – Slovensko

Tak jak je tomu ve všech oblastech, i slovenský portál veřejné správy je velmi podobný českému. První, čeho si zákonitě všimnete, je design stránek. Vzhled a přehlednost hlavní stránky může přitáhnout nebo naopak odradit.

  Slovensko  Homepage slovenského portálu je oproti té české poněkud přehlcená informacemi.

Všechny odkazy jsou zde najednou a nejde tak o postupnou navigaci. To může sice urychlit vyhledávání, pokud víte, co přesně potřebujete, ale pokud jdete od obecného ke konkrétnímu, může web působit nepřehledně.

Co se vizuálního dojmu týče, i zde má navrchl český portál. Na tom slovenském jsou barvy nevýrazné, až fádní a není jich tam mnoho.

Další negativuem je  absence obecných informací o Slovenské republice, tak jako tomu je na českém PVS.

Na výběr máte dvě uživatelské role: „Občan“ a „Podnikatel“. Role cizince chybí. O tom, že tvůrci portálu s cizinci nepočítali, svědčí i fakt, že stránky jsou pouze ve slovenštině.

Menu pro občana i podnikatele jsou téměř totožné s českým s českým PVS. Máte na výběr ze sekcí „Životní situace“, „Agendy“ a „Služby“. Mimo uživatelských rolí je možné se „prokliknout“ do novinek v legislativě a do právě „hořících“ termínů (termín odevzdání daňového přiznání atd.)

Kromě těchto hlavních odkazů máte na výběr sloupeček v pravé části stránky, jenž odkazuje na e-government, seznam institucí, seznam obcí, a „Top 10“ životních situací. Všechny tyto odkazy nejsou buď vůbec, nebo jen málo vysvětleny, a tak bude člověk, který je na portálu poprvé, louskat tvrdý oříšek.

Direct.gov.uk – Velká Británie

Portál vlády Spojeného království (tak se britská obdoba českého PVS jmenuje) je pojat zcela odlišně. Na první dojem působí spíše jako komerční web. Pokud se ale začtete do témat, která jsou na portálu na výběr, zjistíte, že je pojat mnohem komplexněji než český PVS . Kromě možností, které skýtá český PVS, můžete na tom britském nalézt například práci nebo zažádat o řidičské oprávnění.

  Velká Británie Hlavní stránka je rozdělena na dvě hlavní nabídky. První je nazvána „Straight to…“ (přímo k…) a jde tedy rovnou k věci.

Na výběr máte oblasti školství, domova (jak pronajímat, kupovat), informace z místa vašeho bydliště, peníze a daně, legislativu.

Druhou možností, jak na britském webu hledat informace, je zvolit si uživatelskou roli – „People“.

Tentokrát se ale jedná o dělení dle životních etap. První je „Mládí“, následují „Rodičovství“ a „Nad padesát“.

Pokud jste se nevzhlédli ani v jedné z rolí, můžete pokračovat jako handicapovaný nebo jako o handicapovaný se starající.

Jestliže ale trváte na tom, že jste podnikatel, najdete dříve či později v levém dolním rohu portálu volbu „Informace o podnikání“.

Kromě toho, že web nabízí mnohem ucelenější informace a je celkově mnohem obsáhlejší, působí rovněž přívětivěji a přehledněji. Orientaci na webu hodně usnadňuje možnost vyhledávání současně v rámci uživatelské role i v rámci zvoleného tématu.

USA.gov – USA

  USA  Portál USA.gov působí střídměji než jeho britský protějšek.

V počtu uživatelských rolí jej ale převyšuje.

Pokud zvolíte nabídku občana, můžete vyhledávat v roli dítěte, dospělého, důchodce, vojáka a nepočitatelném množství konkrétnějších rolí.

Pokud zvolíte nabídku podnikání a neziskové organizace, můžete vyhledávat podle velikosti svého podniku či oboru, ve kterém podnikáte.

V nabídce nechybí ani role cizince, resp. turisty. Samostatnou sekcí portálu je pak role vládního zaměstnance.

Přes nepřeberné množství uživatelských rolí je nejvíce prostoru věnováno vyhledávání dle tématu. Témata jsou jak z veřejné správy, tak z každodenního života.

Můžete si například najít práci či školu, dozvědět se něco o americkém umění a historii nebo najít místo na dovolenou. Samozřejmostí je adresář institucí. 

Egov.go.kr – Jižní Korea

  Jižní Korea Jihokorejský portál jako celek působí ze všech hodnocených webů nejlepším dojmem.

Obsahuje všechna pozitiva výše zmiňovaných webů.

Působí přehledně, přívětivě i živě. Barvy jsou dobře zvoleny.

Navigaci usnadňuje několik způsobů vyhledávání.

Samostatnou sekcí je e-governmet a jeho služby, což zdaleka není samozřejmostí.

Pro cizince jsou připraveny základní informace. Pro ty, kdo neví o Koreji vůbec nic, je zde „rychlý průvodce Koreou“.

Pro ty co příliš nevládnou práci s počítačem je zase určen „průvodce portálem“. K dojmu aktuálnosti přispívají články s širokým spektrem témat.

Závěr

Český portál veřejné správy je poměrně nová, dynamicky se rozvíjející se služba. Svůj účel plní, podle mého názoru, dobře. Je pěkně zpracován. Oproti slovenskému portálu působí profesionálnějším dojmem.

Na druhou stranu zatím nenabízí nic navíc a ve srovnání s portály gigantů jako jsou USA nebo Velká Británie je spektrum poskytovaných informací chudší. Pokud bychom chtěli být na špici, měli bychom si vzít příklad s portálu Jižní Koreje.

Je jasné, že je co dohánět, ale jsem přesvědčen, že portál je na dobré cestě. Jde jen o to nepolevit. 

gov.cz

Přihlaste se a komunikujte se státem elektronicky

Chcete mít přístup k desítkám online služeb Portálu občana? Stáhněte si aplikaci a přihlaste se. Jde to snadno přes datovou schránku nebo jiný identifikační prostředek, např. NIA ID. Nemáte nic z toho? Žádný problém, navštivte nejbližší Czech POINT.

Máte Datovou schránku

Image result for eobcan.cz

Aktuální stav bodového konta řidiče

Notifikace při konci platnosti dokladů

Výpis z rejstříku trestu zdarma v PDF

Integrovaná datová schránka

Informace z katastru nemovitostí

Další služby a nástroje eGovernmentu

Portál veřejné správy

Image result for eobcan.cz

Informace o službách veřejné správy, formuláře, věštníky a další. Součástí jsou také nejčastější dotazy k elektronické komunikaci se státem.PROZKOUMAT WEB

Czech POINT

Kontaktní místo veřejné správy, kde si jednoduše založíte svou datovou schránku pro online komunikace nejen s úřady.SLUŽBYMÍSTA

Covid Portál

Image result for eobcan.cz

Kompletní a aktualizovaný přehled vládních nařízení v souvislosti s Covid 19. Navíc detailně popsané životní situace s covidem. Dostupná je i mobilní aplikace.PROZKOUMAT WEB

GOV.cz

Registrace do Portálu občana bez mobilní aplikace. Stačí vyplnit formulář na eIdentita.cz, zajít pro ověření na Czech POINT a přihlásit se do Portálu občana. Podívejte se na celý proces registrace.PROZKOUMAT WEB

eGovernment Benchmark 2020: eGovernment, který funguje pro lidi

O eGovernmentu

související témata

Pro eGovernment v Evropě je charakteristický „ctnostný kruh“: orgány veřejné správy rozvíjejí lepší a lepší digitální služby, protože poptávka uživatelů je vysoká; a stále více uživatelů přistupuje ke státním službám online, protože tyto služby jsou dostupné a snadno použitelné.

obálka zprávy Benchmark eGovernment 2020

Zpráva Benchmark eGovernment 2020 ukazuje pozoruhodná všeobecná zlepšení : Za poslední dva roky zlepšila každá z 36 měřených zemí digitální poskytování veřejných služeb podle čtyř referenčních hodnot zohledněných v hodnocení. Rozsah zlepšení a celkový výkon se však podstatně liší.

Mapa - celkový výkon země (dvouletý průměr 2019 + růst ve srovnání se dvěma lety)

evropské průkopníky v elektronické veřejné správě jsou Malta (celkové skóre 97%), Estonsko (92%), Rakousko (87%) a Lotyšsko (87%). Tyto země dosahují nejvyššího skóre ve všech čtyřech referenčních hodnotách nejvyšší úrovně, těsně následované Dánskem (84%), Litvou (83%) a Finskem (83%).

Pokud jde o pokrok, za poslední dva roky zaznamenaly největší pokrok Lucembursko, Maďarsko a Slovinsko, které se zvýšily o 20, 19 a 18 procentních bodů, což vedlo k odpovídajícímu celkovému skóre 79%, 63% a 72%.

Jak se měří výkon?

Aby bylo možné poskytnout konzistentní a opakovatelné prostředky k provedení platných srovnání, je výkon veřejných veřejných služeb hodnocen podle čtyř referenčních hodnot „nejvyšší úrovně“. Průměrné skóre čtyř referenčních úrovní nejvyšší úrovně představuje celkovou výkonnost eGovernmentu v zemi, od 0% do 100%


Celková výkonnost se měří jako průměrné skóre čtyř referenčních úrovní nejvyšší úrovně (z nichž každá zahrnuje více dílčích ukazatelů):

 1. Centricita uživatelů – Do jaké míry jsou služby poskytovány online? Jak jsou mobilní? A jaké online mechanismy podpory a zpětné vazby existují?
 2. Transparentnost – Poskytují orgány veřejné správy jasné a otevřeně sdělované informace o tom, jak jsou jejich služby poskytovány? Jsou transparentní ohledně odpovědnosti a výkonu jejich veřejných organizací a způsobu, jakým se zpracovávají osobní údaje lidí?
 3. Klíčoví aktivátoři – Jaké technologické aktivátory jsou zavedeny pro poskytování služeb eGovernmentu?
 4. Přeshraniční mobilita – Jak snadno mohou občané ze zahraničí získat přístup k online službám a využívat je?

Tyto referenční hodnoty se hodnotí na základě souboru osmi životních událostí . Každá životní událost se skládá z cesty uživatele představující společné veřejné služby, kterými občané nebo podniky projdou. Každý rok se měří čtyři životní události. Zpráva z roku 2020 proto předkládá zjištění týkající se údajů shromážděných v letech 2018 a 2019.

Údaje k posouzení těchto ukazatelů shromažďují Mystery Shoppers . Mystery Shoppers jsou občané každé ze sledovaných zemí, kteří jednají jako potenciální uživatelé a řídí se podrobným, objektivním a standardizovaným kontrolním seznamem. Mystery Shopping byl nedávno doplněn automatizovanými otevřenými nástroji pro hodnocení Mobile Friendliness and Cybersecurity.

Kde stojí Evropa?

Celková výkonnost EU27 + dosahuje 68%. Před dvěma lety činil celkový výkon 62%.

Centricita na uživatele : Zaměření na zkušenosti koncových uživatelů zaznamenalo zvýšení této referenční úrovně nejvyšší úrovně na 87% (o 4 procentní body vyšší než před dvěma lety). Více než tři ze čtyř veřejných služeb lze plně dokončit online (78%). Uživatelé mohou najít služby, které hledají, prostřednictvím webových stránek portálu 95% času a informace o těchto službách online téměř 98% času.

Ze tří dílčích ukazatelů má nejnovější ten nejlepší, Přátelská mobilita , nejnižší skóre, i když zaznamenal nejvyšší nárůst, a to ze 62% před dvěma lety na 76% dnes.

Více než 3 ze 4 veřejných služeb jsou vhodné pro mobilní zařízení 

Transparentnost : V této oblasti došlo k největšímu zlepšení za poslední dva roky , nyní je to 66%, což je nárůst z 59% (o 7 procentních bodů vyšší než před dvěma lety). Uživatelé obdrží oznámení o doručení, když je služba dokončena v 64% případů. Kromě toho 98% webových stránek obsahovalo transparentní informace o organizační struktuře, poslání a odpovědnosti, přístupu k informacím, možnosti vyžádat si další informace a kde najít odpovídající právní předpisy. Čas potřebný k vyplnění online formulářů a získání služby je však jasný pouze u necelé poloviny služeb (46%). Rovněž často není jasné, jak jsou osobní údaje zpracováványorgány veřejné správy. Možnost zjistit, zda byla vaše data použita, je k dispozici v 64% zemí, zatímco vaše data byla použita ve 42% zemí a kým pouze v 17% zemí.

Musí se zlepšit transparentnost používání osobních údajů 

Klíčoví aktivátoři : Evropské země by měly zlepšit implementaci digitálních aktivátorů v poskytování služeb eGovernment. Celkově tato nejvyšší úroveň dosahuje v EU27 + 61% (o 4 pb vyšší než před dvěma lety), což ukazuje velký prostor pro zlepšení. Pozitivní je, že zasílání a získávání oficiální dokumentace prostřednictvím digitálních kanálů je možné u dvou třetin (68%) služeb . Dvě třetiny (67%) vládních organizací umožňují svým uživatelům přijímat dopisy e-mailem, nikoli poštou. Deset zemí dokonce zavedlo digitální poštovní schránku ve všech osmi životních událostech. Uživatelé však mohou používat vlastní národní eID pouze u poloviny (57%) služebkteré vyžadují online identifikaci. Pouze polovina (54%) online formulářů navíc obsahuje předvyplněné údaje, které usnadňují vyplňování.

Digitální poštovní schránky jsou široce používány 

Přeshraniční mobilita : Toto je oblast pro zlepšení. Referenční úroveň nejvyšší úrovně přeshraniční mobility zaznamenává nejnižší ze čtyř referenčních úrovní nejvyšší úrovně (56% v EU27 +, o 7 procentních bodů vyšší než před dvěma lety).

Uživatelé, kteří chtějí získat službu z jiné evropské země, tak mohou učinit u 62% služeb pro občany a 76% služeb pro podniky. Občané mohou použít své vlastní národní řešení eID pouze pro 9% služeb z jiných zemí. U podniků toto číslo vyskočí na 36%.

Přeshraniční mobilita zůstává výzvou 

Kde je EU nejlepší? Kde bychom se měli zlepšit?

Až na několik výjimek se země na spodním konci výkonnostní stupnice zlepšily, čímž se zmenšil rozdíl mezi průkopníky a zaostávajícími . Rovněž se zmenšují rozdíly v rozptylu poskytování digitálních veřejných služeb na různých administrativních úrovních v jedné zemi: Rozdíl mezi dostupností online na národní a místní úrovni nyní činí 12 procentních bodů ve srovnání s 20 procentními body před dvěma lety. Před dvěma lety navíc 12 zemí zaznamenalo výkonnostní rozdíl 25 pb nebo více. Od té doby se tento počet snížil pouze na 5 zemí. 

Až na několik výjimek se země na spodním konci výkonnostní stupnice zlepšily, čímž se zmenšil rozdíl mezi průkopníky a zaostávajícími . Rovněž se zmenšují rozdíly v rozptylu poskytování digitálních veřejných služeb na různých administrativních úrovních v jedné zemi: Rozdíl mezi online dostupností na národní a místní úrovni nyní činí 12 pb ve srovnání s 20 pb před dvěma lety. Před dvěma lety navíc 12 zemí zaznamenalo výkonnostní rozdíl 25 pb nebo více. Od té doby se tento počet snížil pouze na 5 zemí.

Rozdíly v poskytování veřejných služeb mezi zeměmi a v rámci zemí se zmenšují 

Přetrvávají však další mezery , například rozdíly v dostupnosti online mezi službami spojenými s podnikáním a službami zaměřenými na občany.

Obrázek 3.2 Online dostupnost vnitrostátních a přeshraničních služeb

Podobně online dostupnost digitálních veřejných služeb zahraničním uživatelům nebo v přeshraničním scénáři zaostává za očekáváními . Zatímco 87% služeb je k dispozici online pro domácí uživatele, pouze 69% je k dispozici zahraničním uživatelům, s velkými rozdíly mezi členskými státy.  

Jednou z klíčových překážek přeshraničního využívání digitálních veřejných služeb jsou problémy s přístupem k postupům vyžadujícím autentizaci . EID cizích státních příslušníků jsou přijímány pouze u 9% služeb, ke kterým mají občané přístup pomocí tuzemského eID. To naznačuje, že přeshraniční přijímání eID vyžaduje investice ze strany EU27 +.

Přeshraniční mobilitě by prospělo vzájemné uznávání prostředků elektronické identifikace 

Kybernetická bezpečnost zůstává výzvou pro webové stránky státní správy: Pouze 20% všech hodnocených adres URL splňuje polovinu ze 14 hodnocených základních bezpečnostních kritérií. To podtrhuje význam významného zvýšení úrovně zabezpečení webových stránek, aby uživatelé mohli důvěřovat webovým stránkám a službám veřejného sektoru.

Úspěch je úspěchem: Analýza „benchlearningu“ studie ukazuje na „ctnostný kruh“: orgány veřejné správy rozvíjejí lepší a lepší digitální služby, protože poptávka uživatelů je vysoká; a stále více uživatelů přistupuje ke státním službám online, protože tyto služby jsou dostupné a snadno použitelné.

Klíčem k využití výhod jednotného evropského trhu je umožnit občanům získat služby přes hranice Evropy. Mnoho příležitostí veřejné správy využívá nových příležitostí, jako je zvýšení kompatibility s mobilními zařízeními. Vlády však musí občany lépe informovat o využívání jejich osobních údajů a bezpečnostní výzvy dosud nebyly plně vyřešeny. Přeshraniční poskytování služeb zůstává pro Evropu prioritou.

Pozadí

Benchmark eGovernment je každoročním monitorovacím nástrojem EK, který poskytuje pohled na využívání digitálních technologií ve veřejném sektoru.

Zpráva Benchmark eGovernment hodnotí pokrok v klíčových složkách akčního plánu pro eGovernment na období 2016–2020, v  Tallinské deklaraci  a dosažení evropského jednotného digitálního trhu. Benchmark eGovernment využívá osm životních událostí, měřených každé dva roky, aby zachytil prostředí veřejných služeb: Zahájení podnikání, Ztráta a hledání zaměstnání, Studium a rodina jsou sledovány v párných letech, Pravidelné obchodní operace, Stěhování, Vlastnění a řízení auto a Zahájení řízení o drobných nárocích v lichých letech. Vzhledem k metodické aktualizaci v roce 2016 umožňuje časová srovnání pouze vybraný počet ukazatelů.